motto

Najpierw wyjaśnijmy wszystko a potem resztę. Lepiej mieć z grubsza rację niż dokładnie się mylić.
Nie lękajcie się !
strach nie jest uczuciem Obywateli lecz poddanych

Przekonaj Wrogów, Sojuszników i Przyjaciół do sprawdzenia
siły nieważnego głosu wyborczego

25 lipca, 2013

Czy znacie inne metody przeliczania głosów niż d'Hondta, Sainte-Lague ?

http://biurose.sejm.gov.pl/teksty/i-695.htm
"I. Na wstępie należy wyjaśnić pojęcie system wyborczy. 
Sensu largo system wyborczy to całokształt prawnych i pozaprawnych reguł określających sposób przygotowania, przeprowadzenie i ustalenia wyników wyborów. Jego podstawowym elementem jest prawo wyborcze, zbudowane wokół tzw. zasad prawa wyborczego: powszechności, równości, bezpośredniości, tajności oraz większości lub proporcjonalności.
System wyborczy sensu stricto oznacza ogół zasad ustalania wyników wyborów. Właśnie w tym znaczeniu używa się zwykle pojęcia system wyborczy. Obecnie można wskazać blisko 300 wariantów ustalania wyników wyborów, natomiast wybór systemu obowiązującego w danym państwie wywołuje zawsze szerokie dyskusje, która z metod rozdziału mandatów najpełniej oddaje preferencje wyborców w wyłonionym składzie politycznym organu przedstawicielskiego."
 Wiki :" Metoda Hare'a-Niemeyera - metoda stosowana do podziału mandatów w systemach wyborczych opartych na proporcjonalnej reprezentacji z listami partyjnymi, powstała na skutek modyfikacji metody Hare'a przez niemieckiego matematyka Horsta Niemeyera. Nazywana jest także metodą matematycznej proporcji lub największej reszty."

zastosowana w 1991 roku, pierwsze w pełni wolne wybory do obu izb(link)

Metoda Hare'a – jedna z metod przeliczania ważnie oddanych głosów w wyborach na mandaty. Nazwana od nazwiska londyńskiego prawnika Thomasa Hare'a.
Zgodnie z tą metodą wyniki wyborów ustala się w następujący sposób:
  1. Oblicza się tzw. stały iloraz wyborczy poprzez podzielenie ogólnej liczby głosów oddanych w skali całego kraju przez ogólną liczbę mandatów do obsadzenia w wyborach. Kandydat, który uzyskał liczbę głosów równą lub większą ilorazowi wyborczemu, otrzymuje mandat.
  2. Otrzymanie mandatu oznacza "skreślenie" kandydata z listy kandydatów.
  3. Jeśli po zbadaniu ilu kandydatów otrzymało liczbę głosów równą lub większą od liczby stanowiącej iloraz wyborczy, okaże się, że pula mandatów do obsadzenie nie została wykorzystana, dalsze obsadzanie mandatów polega na badaniu, który z kandydatów znajdujący się "pod kreską" jest bliżej liczbie stanowiącej iloraz wyborczy. Taki kandydat zdobywa mandat.

1 komentarz: