motto

Najpierw wyjaśnijmy wszystko a potem resztę. Lepiej mieć z grubsza rację niż dokładnie się mylić.
Nie lękajcie się !
strach nie jest uczuciem Obywateli lecz poddanych

Przekonaj Wrogów, Sojuszników i Przyjaciół do sprawdzenia
siły nieważnego głosu wyborczego

10 sierpnia, 2014

Ograniczenia działania osób tkwią najczęściej w umyśle : Elli Goldratt, twórca Teorii ograniczeń -TOC

Zasady TOC
Ludzie są dobrzy.
Każdy konflikt można usunąć (Konflikt jest skutkiem, przejawem, sprzeczności, które występują w pradygmacie [ podstawach, założeniach ] a wtedy należy zweryfikować paradygmat).
Każda sytuacja — niezależnie od tego, jak wydaje się początkowo złożona — jest niezwykle prosta.
Każdą sytuację można znacząco poprawić; nawet niebo nie jest kresem możliwości.
Każdy może żyć pełnią życia.
Zawsze jest rozwiązanie win-win ( obie strony są wygrane).

Jerzy Hausner: Dokąd idziemy? ( ze strony GW [fragment])

         Czy chciałby pan zmieniać świat? 
         - Próbuję.
Jak to robić skutecznie?
- Najpierw trzeba zadać sobie pytanie: "Po co?", "W jakim celu?". W dzisiejszej Polsce o to nie pytamy, krzątamy się nerwowo wokół sposobów i sposobików osiągania celu, a o samym celu wiemy coraz mniej.

Moim zdaniem naszym celem nie powinien być ani rynek, ani państwo, ani magiczny wzrost PKB, chociaż to oczywiście ważne. Celem jest jakość życia. Ludzie są zadowoleni nie wtedy, kiedy każdego stać na wypasionego SUV-a i tkwi w nim w korku na Puławskiej, tylko kiedy każdy ma dostęp do wspólnego parku, dobrej komunikacji publicznej, taniego i bezpiecznego metra, czystych chodników, ma blisko żłobek, przedszkole, szkołę i w miarę sprawną służbę zdrowia, w pracy traktują go po ludzku, a nie jak poddanego w folwarku.
Nie da się niczego osiągnąć bez dobrego przykładu. Metodą nakazową niewiele się zmieni, więc staram się zmieniać świat metodą pokazową.
Gadaniem.
- Też. Nie ma nic skuteczniejszego od głoszenia idei, jeśli trafia w swój czas.

Uważam, że profesor szkoły publicznej ma publiczne obowiązki i ponosi publiczną odpowiedzialność. Nie chodzi tylko o to, że powinienem porządnie kształcić studentów, rozwijać kadrę. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie stworzyłem 21 lat temu nowy kierunek: gospodarka i administracja publiczna. I to nadal jest mój najważniejszy projekt życiowy. Buduję zespoły naukowe, które generują wiedzę społeczną, wiedzę dla państwa, dla polityków, łącznie z projektami przepisów. Chciałbym, żeby to było ogólnodostępne dobro publiczne. Raport, o którym dziś rozmawiamy, dotyczy konkurencyjności polskiej gospodarki. Wcześniej przygotowaliśmy raport o innowacyjności. A jeszcze wcześniej - na zlecenie Ministerstwa Kultury - trzy opracowania o reformowaniu kultury w Polsce. Ale to był ostatni raz, kiedy coś robiłem na zamówienie rządu.
Bo?
- Bezcelowe.
Minister Zdrojewski ogłosił to na swoich stronach, ale nic nie wykorzystał. No, może 2 procent.
Przeczytał?
- Tak. Nawet powtarzał, że to jest wreszcie to, czego potrzebuje polska kultura. Do czasu, aż presja jego własnych urzędników spowodowała, że zaczął się wycofywać.

Zmiana świata zawsze zaczyna się od zmiany perspektywy, mentalności. Dlatego uważam, że te raporty, opracowania - to "gadanie", jak pan to nazwał - coś jednak zmieniają.
Państwo polskie jest...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz