motto

Najpierw wyjaśnijmy wszystko a potem resztę. Lepiej mieć z grubsza rację niż dokładnie się mylić.
Nie lękajcie się !
strach nie jest uczuciem Obywateli lecz poddanych

Przekonaj Wrogów, Sojuszników i Przyjaciół do sprawdzenia
siły nieważnego głosu wyborczego

07 listopada, 2013

Kodeks cywilny podstawą powoływania i pracy organów władzy

Podstawowe pojęcia: podmiot prawa, osoba fizyczna, osoba prawna, pełnomocnictwo, mocodawca, oświadczenie woli, organ, urząd.

Władza sprawowana jest przez powołane w tym celu organa
Organ władzy, mocodawca
-udziela podległemu organowi - pełnomocnikowi - pełnomocnictw do wykonywania części władzy. 
Określa
-zręby struktury, 
-metodę pracy 
-sposób udzielana lub odwoływania pełnomocnictw osobom do udziału w jego pracach.
Stosunki między organem władzy statuującej a tym organem reguluje Kodeks Cywilny. Są one stosunkami mocodawcy i pełnomocnika

Rzeczy nie nazwane nazwą własną traktowane są jako nieznaczące, wręcz nie istnieją.

Jedynym organem mającym pełnomocnictwo do sprawowania Władzy Zwierzchniej Narodu jest Ogół Wyborców, organ kolegialny.  
Nie zostało to unormowane wprost lecz wynika z uprawnień do udziału Wyborcy w wykonaniu prawa Władzy Zwierzchniej Narodu do referendum, tym samym wszystkich innych podobnych.
Pełnomocnictwo do udziału w jego pracach i uprawnienia reguluje art. 62 Konstytucji, jest to funkcja publiczna - Wyborca (taka sama jak Poseł, sprawowanie władzy).

Metodą działania jest ustalenie woli przez złożenie oświadczeń woli jego członków w głosowaniu.
Urzędem uprawnionym do organizacji głosowania, kontroli jego przebiegu  i sumowania oświadczeń woli jest Państwowa Komisja Wyborcza.
Ogół Wyborców władzę sprawuje bezpośrednio lub przez organ powołany oświadczeniami woli wystarczająco reprezentatywnej liczby swoich członków.

Wykonanie prawa Władzy Zwierzchniej do Referendum.

1. Zgodnie z art.63 ust.1  ustawy o referendum ogólnokrajowym oświadczenie woli 500000 wyborców jest wystarczające do złożenia oświadczenia woli, w imieniu ogółu wyborców, o wykonaniu prawa Władzy Zwierzchniej Do Referendum.
2. Po zebraniu wymaganej liczby oświadczeń woli na podstawie art 62 ust. 3. ustawy o referendum powstał Organ Referendalny Władzy Zwierzchniej.
3. Jego pełnomocnictwo obejmuje wszystkie czynności niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia referendum, w tym jego zarządzenie.

Żaden organ władzy, inny niż ogół wyborców, nie ma uprawnień do określania zakresu i metod realizacji uprawnień organów władzy zwierzchniej bezpośredniej

Władza zwierzchnia bezpośrednia jest niezależna od innych władz gdyż uprawnienia wszystkich organów władz pochodzą z tego samego źródła - od Organu Władzy Zwierzchniej.
Nie może być ograniczona, nawet przez samą siebie, gdyż sprzeczne byłoby to z atrybutem  zwierzchności.
Nie może być przekazana. 
Nie podlega zrzeczeniu. 
Jest niepodzielna : jedność czasu, miejsca i akcji.

W prawie nie umieszczono reguł powołania i nazw organów Władzy Zwierzchniej wykonywanej bezpośrednio : referendalnej, ustawodawczej, udzielania i odwoływania pełnomocnictw.
Trzeba wprowadzić taką ustawę przez Ogół Wyborców.

Wszystkie normy prawne dotyczące wykonywania władzy zwierzchniej, jej organizacji, metod działania muszą być przez nią wprowadzone lub legitymizowane pod rygorem nieważności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz